• Wypoczywaj z Naszymi radami

  • Wypoczywaj w Pieninach

  • Piesze wycieczki

  • Bieszczady latem

Copyright 2019 - Łatasiła Miyamoto

Ratusz w Opolu

Ratusz w Opolu – (niem. Rathaus) wzniesiony w 1864 i częściowo w 1936 roku, w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio w miejscu wcześniejszej budowli.

W średniowieczu w miejscu obecnego ratusza znajdował się drewniany dom kupiecki, w XIV wieku zdecydowaniu o postawieniu budowli z cegieł – ratusza, w którym miały znaleźć siedzibę miejskie władze. Kupcy musieli się przenieść do przybudówek przy zachodniej ścianie. W XVI wieku postawiono wieżę z zegarem i dzwonem. Wiadomo, że w XVIII wieku na Rynku znajdował się pręgierz, przy którym w 1794 roku został wychłostany a później przepędzony z miasta buntownik chłopski Marek z Jemielnicy. W 1740 roku postawiono barokową wieżę z charakterystyczną cebulastą kopułą. Około roku 1818 miał miejsce pożar, który doszczętnie zniszczył wieżę, aż do fundamentów. W latach 1818-1826 przeprowadzono gruntowną przebudowę kompleksu ratuszowego, odbudowując jednocześnie wieżę w niezmienionym kształcie i ozłacając kopułę za kwotę 150 talarów.

W roku 1860 lub 1863 roku, podczas robót remontowych, konieczne okazało się rozebranie nadwyrężonej wieży. W 1864 roku wzniesiono, pod kierownictwem architekta Albrechta, nową 60-metrową wieżę wzorowaną na pałacu Vecchio we Florencji. W 1933 roku przystąpiono do rozbiórki szpecących rynek przybudówek ratusza, niestety niedostatecznie zabezpieczono wieżę, która rankiem 15 lipca 1934 r. runęła. Na szczęście nikt nie zginął, nie doznały uszczerbku sąsiadujące kamienice. Szybko podjęto się odbudowy: w 1936 r. była już wzniesiona niewiele różniącą się od poprzedniej 65-metrowa wieża, dobudowano południowe skrzydło ratusza wraz z arkadami oraz odrestaurowano pozostałą część kompleksu. Ratusz przetrwał bombardowania Opola w czasie II wojny światowej i służy do dzisiaj jako siedziba władz miejskich. W 1994 roku wyremontowano elewację, natomiast 2 lata później otworzono w piwnicy pub, nawiązując do tradycji Piwnicy Świdnickiej, która niegdyś tam funkcjonowała.

Obecnie w budynku mieści się siedziba władz miasta wraz z gabinetem prezydenta.

Wielka Tragedia

Możemy to sobie wyobrazić. 15 lipca 1934 roku, niedziela, spacerujący po rynku mieszkańcy Opeln słyszą nagle potężny huk, a chwilę później na ich głowy sypią cegły i fragmenty tynku. Wysoko w górę unoszą się tumany kurzu i pyłu. Kiedy opadają, okazuje się, że wieża miejskiego ratusza nie istnieje. To jedyna taka katastrofa budowlana w dziejach miasta.

Opolski ratusz nękały różne problemy, a złośliwy los szczególnie doświadczał właśnie wieżę. Ta pierwsza, postawiona jeszcze w pierwszej połowie osiemnastego wieku, spłonęła niecałe osiemdziesiąt lat później. Postawioną w jej miejsce nową, trzeba było rozebrać w 1864 - konstrukcja okazała się za słaba. Trzecia to ta, którą znamy dziś. Tylko, że i ona żyje drugim życiem. Zawaliła się właśnie 15 lipca 1934 roku podczas wyburzania przylepionych do ratusza kupieckich kamienic. Wieżę odbudowano, ale bezpowrotnemu zniszczeniu uległy zabytkowe wnętrza ratusza.

 

- Postawiono nowe południowe skrzydło – mówi Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. - Ratusz miał tam salę zwaną książęcą. Nazwa pochodziła od herbów opolskich Piastów, które się tam znajdowały – mówi Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zawalenie się wieży potraktowano jako okazję do rozbudowy ratusza. 

Wojna obeszła się z ratuszem łaskawie. Od jej zakończenia nie prowadzono też żadnych prac 

zmieniających jego bryłę. Wprawdzie to zabytek, ale - nie wiadomo dlaczego - nie ujęty w stoso

wnym rejestrze. Konserwator ma niewielkie możliwości jego ochrony i czasem nad tym ubolewa. 

- Należałoby jak najbardziej dbać o kształt, formę, wierzę i fasady – żeby były jak najmniej zmieniane - mówi Krzysztof Spychała, zastępca Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Katastrofa sprzed 79 lat podważa tezę o solidności niemieckiego budownictwa. Dziś jednak ratusz znajduje się w Polsce. Pytanie o należyte utrzymanie konstrukcji aż się ciśnie na usta. 

- Dokonujemy systematycznie przeglądu stanu technicznego - zapewnia Alina Pawlicka-

Mamczura, rzecznik prezydenta Opola. 

 

Dawniej ratuszowe wieże służyły do obserwowania zagrożeń - głównie pożarów. Dziś najlepiej nadają się do wizerunkowej promocji miast. Opole bez tej charakterystycznej konstrukcji byłoby dziwne, prawda?

 

 

Wirtualne Zwiedzanie

 

 

Źródło:

Tekst:

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Opolu
  • http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/spoleczne/historia-opolskiego-ratusza/11771568

Zdjęcia:

  • http://www.wolne-dziennikarstwo.pl/public/4-VPG.jpg
  • http://bi.gazeta.pl/im/e0/4e/f8/z16273120Q,Wieza-opolskiego-ratusza-zawalila-sie-tak-jak-prze.jpg
  • http://www.kurys.pl/albums/Opole/Opole_Ratusz_01.JPG

 

 

 

 Autorzy:

- Agata Klemczak

- Anna Hanusik

- Jerzy Żmuda

- Szatan666

f t g m